Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce
Zapraszamy:
Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej 29.09.2024 r.
______________________________________________________________________
Kapituła Regionu 6.07.2024 r
6 lipca odbyła się kolejna XI już Kapituła
Regionu Krakowskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Po raz
kolejny gospodarzami dla nas byli bracia kapucyni z Loretańskiej
11 w Krakowie.
Wspólną celebrację rozpoczęliśmy od Mszy Świętej na której Słowo
wygłosił do nas Asystent Narodowy o. Arkadiusz Czaja OFM.
Po Eucharystii nadszedł czas na sprawdzenie obecności, oraz
prezentację przybyłych 65 delegatów z naszych lokalnych
wspólnot. Uraczeni ciepłym posiłkiem mogliśmy przystąpić do
części właściwej, czyli sprawozdania z działalności Rady, oraz
wyboru nowej Rady Regionu.
Odpowiedzialność jaka ciąży na braciach i siostrach
zasiadających w Radzie Regionu, za każdym razem sprawia, że
wybór ten nie jest łatwy, a propozycje podjęcia posługi w Radzie
nie zawsze cieszą się akceptacją potencjalnych Radnych. Z Bożą
pomocą, po licznych dyskusjach i w Duchu modlitwy i poczucia
odpowiedzialności za całą Wspólnotę Braci i Sióstr w Regionie,
udało się nam powołać do życia Radę Regionu na nową kadencję.
RADA REGIONU KRAKOWSKIEGO FZŚ:
PRZEŁOŻONY: br. Tomasz Kowal OFS (Wspólnota Kraków Bazylika)
ZASTĘPCA PRZEŁOŻONEGO: br. Wiesław Buda OFS (Wspólnota Tenczyn)
SEKRETARZ: s. Maria Kaczorowska OFS (Wspólnota Kraków
Loretańska)
SKARBNIK: s. Weronika Dudek OFS (Wspólnota Kraków Bazylika)
RADNA DS. FORMACJI: s. Jolanta Huzior OFS (Wspólnota Nowy Targ)
RADNA: s. Agnieszka Borkowska OFS (Wspólnota Wieliczka)
RADNY: br. Łukasz Zając OFS (Wspólnota Kraków Bazylika)
Nowa Rada poleca się Waszej modlitwie.
______________________________________________________________________
Rekolekcje FZŚ w Kalwarii Zebrzydowskiej od 22-24 marca 2024 roku
______________________________________________________________________
Dzień skupienia FZŚ w Alwerni – 24 lutego 2024 r.
Dnia 24 lutego br. franciszkanie świeccy zgromadzili się w kościele Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu w Alwerni na wspólnotowym dniu skupienia. Dzień ten był wyjątkowy ze względu na wydarzenie złożenia profesji życia ewangelicznego we Franciszkańskim Zakonie świeckich dwóch sióstr i brata. Przyjęła je Przełożona Regionu Krakowskiego FZŚ – s. Małgorzata Tomczak. Siostra Jolanta złożyła swoją pierwszą i wieczystą profesję, siostra Hanna profesję na rok oraz brat Jan – profesję na rok. Wszystkie one cieszą tym bardziej, że są początkiem odradzania się wspólnoty lokalnej w Alwerni po wielu latach. Franciszkańska grupa liczy od tego dnia 4 profesów wieczystych oraz dwoje profesów czasowych. Jest również jedna nowicjuszka oraz dwóch postulantów, którzy niebawem rozpoczną okres nowicjatu.
Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11 w kościele, gdzie przywitał nas asystent duchowy franciszkanów – ojciec Czesław Gniecki, który już tydzień wcześniej modlił się w intencji pielgrzymów mających przybyć do Alwerni.
Pierwszym punktem spotkania była historia powstania kościoła w Alwerni, którą w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam siostra Monika, postulantka FZŚ. Następnie wspólnie odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego przed zabytkowym obrazem „Ecce Homo” znajdującym się w bocznym ołtarzu kościoła.
Mszę świętą celebrował ojciec Piotr Bielenin OFMConv, który też zatwierdził złożone profesje. Koncelebrował oraz kazanie wygłosił natomiast ojciec Zdzisław Gogola OFMConv. Myślę, że refleksje przekazane nam przez ojca Zdzisława na długo i głęboko w serce zapadną obecnym tam franciszkanom świeckim. Ojciec mówił między innymi o tym, że raz wybrane powołanie niczego nie kończy i nie wystarcza, ponieważ wybrawszy raz, musimy je tak naprawdę wybierać każdego dnia w swoim życiu!
W tym dniu towarzyszyli nam również inni asystencji duchowi przybyłych wspólnot lokalnych, m.in. z Tarnowa, Krakowa, Wieliczki, Mogilan czy Kalwarii.
Po Eucharystii wszyscy mogliśmy posilić także nasze ciała na pięknie i obficie przygotowanym poczęstunku. Był czas radości z bycia razem, możliwość porozmawiania i poznania się bliżej ze wszystkimi. Był też czas podziękowań, szczególnie dla siostry Urszuli Podleckiej, radnej od formacji w Radzie Regionu Krakowskiego, która podjęła w głównej mierze trud przygotowania i poprowadzenia nowicjatu dla obecnie już profesów z Alwerni. Jednocześnie siostra Urszula prowadzi postulat dla dwóch osób z tej grupy.
O godzinie 14:30 znów zgromadziliśmy się w kościele na konferencji wygłoszonej przez o. Zdzisława nt. stygmatów świętego Franciszka. Temat najbardziej aktualny z racji przypadającej w tym roku rocznicy.
Znowu ciężko było się rozstać gdyż czas wspólnego spotkania upłynął niezmiernie miło i szybko.
Za nowych profesów oraz wszelkie dobro - Bogu niech będą dzięki!
______________________________________________________________________
Wspólnotowy Dzień Skupienia 17 listopada 2023 r. w tarnowskiej Wspólnocie FZŚ
To był wyjątkowy dzień – Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej – Patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Na zaproszenie naszej Wspólnoty do Kościoła pw. ”Podwyższenia Krzyża” przy klasztorze OO. Bernardynów w Tarnowie przybyli przedstawiciele Wspólnot z Bochni, z Tarnowa – Krzyża. Punktualnie o godz. 16.00 rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą prowadziła miejscowa Wspólnota pod przewodnictwem Ojca Asystenta Korneliusza Wierzby. Przygotowane broszury do wspólnego uwielbienia Boga rozdane zostały wszystkim uczestnikom tego czuwania. Modlitwy uwielbienia, dziękczynienia, przeproszenia i prośby przeplatane były pieśniami oraz wspomnieniem życia i posługi najuboższym - sylwetki św. Elżbiety Węgierskiej. Na zakończenie godzinnej adoracji wspólnie odmówiliśmy modlitwę o powołania do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Kolejnym punktem uwielbienia Pana były nieszpory ze św. Elżbietą Węgierską z franciszkańskiego brewiarza. Te wszystkie nasze sprawy, które polecaliśmy Najwyższemu Bogu za przyczyną św. Elżbiety Węgierskiej złożyliśmy na ołtarzu podczas Mszy świętej koncelebrowanej przez 3 kapłanów. Jedną z intencji Mszy świętej była prośba o umocnienie w powołaniu obecnych profesów oraz o nowe powołania do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
To był piękny czas wspólnego świętowania z naszą Patronką FZŚ – św. Elżbietą Węgierską i oddanie czci w Jej wizerunku, który był obecny podczas naszych modlitw na ołtarzu św. Franciszka z Asyżu
Na zakończenie była wspólna agapa w naszej sali franciszkańskiej, podczas której cieszyliśmy się z wspólnego spotkania. Piękne śpiewy, życzenia oraz zdjęcia były przeplatane kubkiem czerwonego barszczu z krokietem, gorącą herbatą, ciastkiem i słodyczami.
Adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólnotowa Eucharystia połączona z braterskim spotkaniem to wyjątkowe chwile w budowaniu i pogłębianiu duchowości franciszkańskiej, za co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Na szczęśliwy powrót do naszych domów Ojciec Korneliusz udzielił nam Bożego błogosławieństwa.
Halina Wideł ofs
______________________________________________________________________
Relacja ze spotkania w ramach Franciszkańskiej Szkoły Modlitwy Trzech Zakonów w dniu 14 października 2023 r. w Kościele Sióstr Bernardynek w Kończyskach
______________________________________________________________________
ODPUST PORCJUNKULI
Dzień 2.08.2023 to dzień niezwykły dla Wieliczki. To nie tylko dzień wspomnienia Matki Boskiej Anielskiej ale też data ustanowienia Prowincji pod tym wezwaniem 400 lat temu. Jako zakon seraficki, Zakon Braci Mniejszych z niezwykłą czcią obchodzi ten dzień.
Kościół położony na wielickim wzgórzu znajdował się tu jeszcze zanim dobudowano 1-szy w prowincji klasztor. Powstał na miejscu drewnianej kaplicy św. Antoniego, w której czczono wizerunek Matki Boskiej umieszczonym na kamiennej płycie. Wizerunek ten znajduje się obecnie w kaplicy bocznej Sanktuarium (jak widnieje w księgach Archidiecezji). Z racji rozlicznych cudów, jakie miały miejsce za pośrednictwem modlitw składanych przed jej wielickim wizerunkiem nazywanej „Łaskawą”. Każdego roku wielu pątników odwiedza to Maryjne Sanktuarium.
Od 2020 roku – kilka miesięcy po powrocie delegacji z poświęconymi koronami dla Matki Boskiej przez Jana Pawła II w ogrodzie klasztoru stanęła Porcjunkula – wierna kopia budowli asyskiej. Jako wynik pragnienia delegatów, które zrodziło się po wizycie w Rzymie i Asyżu. Wierzymy więc, że to za przyczyną Matki Boskiej, Wielickie Sanktuarium posiada jedyną w Polsce Porcjunkulę – wierną kopię przekazanej przez Benedyktynów św. Franciszkowi kaplicy.
Stąd każdego roku opat Benedyktyński odprawia w dniu 2 sierpnia mszę odpustową – w tym roku był to opat z klasztoru w Tyńcu. Na jego ręce każdego roku składany jest w darze od Franciszkanów kosz pełen ryb, na pamiątkę użyczenia św. Franciszkowi kaplicy.
Tego roku nie tylko parafianie i zaproszeni goście uczestniczyli we mszy odpustowej, ale też miało miejsce przekazanie w Porcjunkuli obediencji wszystkim nowo mianowanym Gwardianom w prowincji. W związku z tym faktem we mszy odpustowej asystowało 40 Gwardianów zakonu serafickiego.
Po mszy odpustowej odbyła się uroczysta procesja do Porcjunkuli, gdzie odmówiono modlitwy aby ci którzy są w stanie łaski uświecającej oraz bez przywiązania do choćby grzechu lekkiego mogli uzyskać odpust zupełny. Zwanym ODPUSTEM PORCJUNKULI.
Zaproszeni kapłani następnie udali się na uroczysty obiad do refektarza, a świeccy pątnicy i franciszkanie na spotkanie w Auli zorganizowane przez Świeckich Franciszkanów z Wieliczki. Przygotowano poczęstunek; domowe ciasta, owoce oraz napoje.
Spotkanie rozpoczęto słowem wstępu przełożonej s.Haliny Kowal, oraz siostry przełożonej regionu Małgorzaty Tomczak. Podkreślono znaczenie spotkania braterskiego, opieki Matki Boskiej Anielskiej jaką obecni odczuwają jako członkowie zakonu serafickiego. Siostra zapraszała do udziału w kolejnych wydarzeniach z roku kalendarzowego, na których można budować wspólnotę franciszkańską, poznając przy okazji lokalne warunki wzrostu i indywidualnego charyzmatu każdej ze wspólnot. Modlitwę poprowadziła siostra sekretarz Agnieszka Borkowska.
W trakcie spotkania toczyły się rozmowy pomiędzy członkami wspólnot, było sympatycznie i rodzinnie zarazem. Gościom rozdano upominki; woreczki z solą wielicką, obrazki z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej oraz nowenną do Trójcy Świętej za wstawiennictwem Sługi Bożego br. Alojzego Kosiby (lokalnego patrona ubogich) oraz książki o nim.
W spotkaniu uczestniczyło 15 członków wspólnoty, oraz 35 gości, w tym przełożona Regionu s.Małgorzata Tomczak. Przybyli bracia i siostry ze wspólnoty z Bazyliki św. Franciszka w Krakowie, Krakowa - Bronowic, delegacja Kraków Azory, Kraków Loretańska oraz Franciszkanie Świeccy z Pilicy, Bochni, Nowego Targu i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Spotkanie zakończyło się ok godz 15:00 koronką do Miłosierdzia Bożego oraz dziesiątkiem różańca w tajemnicy “ukoronowanie Maryi” pod przewodnictwem s.Małgorzaty. Żegnając się członkowie wszystkich wspólnot życzyli sobie szybkiego spotkania na kolejnych wydarzeniach.
_____________________________________________________________________________________________
Rekolekcje Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
„PANIE, UCZYŃ MNIE NARZĘDZIEM TWOJEGO POKOJU”
Zacisze Klasztoru Sióstr Bernardynek w Zakliczynie kolejny raz, w okresie od 30.06 do 2.07.2023 r. było miejscem rekolekcyjnego spotkania Wspólnot III Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Regionu Krakowskiego.
Hasłem Rekolekcji były słowa modlitwy franciszkańskiej: „PANIE, UCZYŃ MNIE NARZĘDZIEM TWOJEGO POKOJU”
W tych niespokojnych czasach, naznaczonych wojną, bólem i cierpieniem wielu niewinnych ludzi, słowa tej modlitwy – w murach klasztoru, adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – rozważali bracia i siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich: z Grybowa, Kęt, Kielc, Krakowa, Pilicy, Piwnicznej, Ptaszkowej, Tarnowa, Tarnowa-Krzyża Zakliczyna.
Duchowe przewodnictwo podczas codziennej Eucharystii, modlitwy i realizacji tematyki spotkań – „NAPOMNIENIA ŚW. FRANCISZKA” – sprawował Ojciec rekolekcjonista Stanisław Mazgaj OFM – Gwardian Klasztoru św. Kazimierza Królewicza w Krakowie.
Zgodnie z programem rekolekcyjnych spotkań, poszczególne Wspólnoty prowadziły rozważania i przewodniczyły modlitwom. Uczestnicząc w nabożeństwach Koronki do Miłosierdzia Bożego, Drogi Krzyżowej, Różańca, Koronki do Siedmiu Radości NMP, Nieszporów, pochylając głowę na Anioł Pański, poszukiwali umocnienia, wewnętrznej odnowy, wypraszali potrzebne łaski.
W sobotę, wielbiąc Pana, śpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a w niedzielę Godzinki ku czci Św. Franciszka. Każdy dzień rozpoczynali modlitwą Jutrzni, kończyli Kompletą, Apelem Jasnogórskim i procesją z lampionami po dziedzińcu klasztornym.
Modlitwom towarzyszyła Bł. Aniela Salawa – patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – w swym wizerunku oraz relikwiach.
Rekolekcyjne dni, to piękny czas, ważny dla Boga, uczestników i jego świadków. Serce Pana raduje się z wiernej obecności i ufnej modlitwy, bracia i siostry mają szansę usłyszeć Boga w ciszy własnych serc, a atmosfera rozmodlenia jest prawdziwym świadectwem mocy Bożej miłości.
„Ten, kto wierzy, nie jest nigdy sam, (…) wiara dąży do tego, by się rozpowszechniać, zapraszać innych do swej radości”. (Papież Franciszek, Lumen Fidei)
Siostry Bernardynki, wyrażają wdzięczność za
wspólną modlitwę,
za świadectwo wiary i życia wg wskazań Ewangelii na wzór Św.
Franciszka z Asyżu.
Składamy również serdeczne podziękowania dla
uczestników rekolekcji
za finansowe wsparcie naszego Klasztoru.
Niech Pan wynagrodzi uczynione dobro, otwartość
serc i ofiarność!
Zapewniamy o wdzięcznej pamięci i naszej modlitwie za
ofiarodawców.
Bóg Zapłać!
______________________________________________________________________
Spotkanie trzech zakonów w klasztorze sióstr Klarysek Kapucynek w Krakowie
Dnia 29 kwietnia 2023 r. odbyło się drugie spotkanie trzech zakonów franciszkańskich. Tym razem w klasztorze mniszek Klarysek Kapucynek w Krakowie. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą pod przewodnictwem brata Tomasza OFMCap oraz brata Arkadiusza OFMConv. W tym dniu swoje imieniny świętowała jedna z sióstr klarysek – s. Katarzyna, którą szczególnie polecaliśmy Bogu. Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się w salce w klasztorze na agapie. Po krótkim przedstawieniu się zgromadzonych, siostra Judyta, opatka klarysek kapucynek przybliżyła wszystkim niezwykłą postać świętej Weroniki Giuliani. Siostry i bracia z III zakonu mogli dowiedzieć się też więcej o życiu zakonnym sióstr. Pojawiło się wiele pytań. W miłej przyjaznej atmosferze czas szybko płynął. Na zakończenie spotkania wspólnie odśpiewaliśmy nieszpory w kaplicy przyklasztornej. Było to bardzo radosne i ubogacające spotkanie. Oprócz wspólnot krakowskich przybyli też przedstawiciele wspólnot z Wieliczki i Nowego Targu. Dziękujemy Bogu za to, że uczynił z nas rodzinę i zgromadził na wspólnej modlitwie.
Spotkanie trzech zakonów – u sióstr Klarysek w Krakowie
Pierwsze spotkanie trzech zakonów odbyło się dnia 14 stycznia 2023 r. w klasztorze sióstr klarysek w Krakowie przy ul. Grodzkiej. W kaplicy przyklasztornej, oprócz braci i sióstr z III zakonu obecni byli reprezentanci Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Kapucynów oraz Braci Mniejszych Konwentualnych. Przewodniczył brat Rufin Maryjka OFM. Głównymi bohaterami spotkania byli zaś święci Franciszek i Klara z Asyżu oraz święta Aniela z Folignio. Ich gorliwość i świętość życia są dla nas franciszkanów inspiracją. Przytoczone zostały treści pism, jakie pozostawili oni dla świata, oraz życiorys mniej znanej Anieli z Folignio, tercjarki franciszkańskiej. Po wspólnej modlitwie i śpiewie grupa osób z I i III zakonu mogła też spotkać się z siostrami klaryskami przy poczęstunku i rozmowie. Natomiast dla wszystkich uczestników spotkania siostry klaryski upiekły przepyszne ciasteczka w kształcie serduszek. Cieszymy się, że mogliśmy się poznać i wspólnie modlić jako rodzina franciszkańska. Było to ciekawe doświadczenie jednego charyzmatu w trzech różnych rzeczywistościach. Mamy nadzieję, że to początek podobnych spotkań w przyszłości.
_______________________________________________________________
RELACJA z pielgrzymki FZŚ do Kalwarii Zebrzydowskiej
Dnia 25 września 2022 r. odbyła się, jak co roku pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich regionu krakowskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przyjechali członkowie oraz sympatycy wspólnot franciszkańskich wraz z asystentami duchowymi z 13 miast i miejscowości. W sumie zebrało się ok. 500 osób. Obecne były wspólnoty FZŚ z: Grybowa, Kęt, Kielc, Krakowa (7 wspólnot), Lipnicy Wielkiej, Mogilan, Nowego Targu, Pilicy, Ptaszkowej, Tarnowa (2 wspólnoty), Wieliczki i Zakliczyna.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9:00 Drogą Krzyżową - rozmyślając Stacje Męki Krzyżowej w duchu św. Franciszka z Asyżu, przygotowaną i prowadzoną przez miejscową wspólnotę wraz ze swoim asystentem duchowym o. Kordianem.
Punktem kulminacyjnym była msza św. koncelebrowana o godzinie 11:00, której przewodniczył o. Gwidon - Prowincjał Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Kustosz Sanktuarium o. Gracjan przywitał poszczególne wspólnoty, a o.Wojciech Hołuj OFM – asystent regionalny FZŚ, wygłosił kazanie. Na początku nawiązał do ewangelii, mówił o nielitościwym Bogaczu, który na ziemi ucztował nie licząc się z Panem Bogiem, to i w wieczności jest bez Boga i żebraku Łazarzu, który na ziemi przeżywał biedę ale w wieczności ucztuje z Bogiem. Mówił, że dla niemiłosiernych na ziemi nie będzie miłosierdzia w niebie. Dalej wspomniał o bł. Anieli Salawie – franciszkanki świeckiej, która jest przykładem życia w duchu służby. W tym roku przypada stulecie jej śmierci. Jej życie krótkie na ziemi, ale jakże bogate Bogiem. Taką drogą szli „święci”, także św. Franciszek, który spędzał czas z żebrakami, ludźmi potrzebującymi pomocy. Na koniec o.Wojciech zaprosił do zaangażowania się w dzieło odnowy Kościoła oraz aby spełniać marzenia jak św. Franciszek, który nazwany jest „żywą ewangelią”.
Na mszy św. obecna była również „młodzież franciszkańska”, która aktywnie uczestniczyła w śpiewie pieśni.
Na zakończenie mszy św. wszystkim obecnym - błogosławieństwa relikwiami św. Franciszka udzielił o. Gwidon.
Po mszy św. wszystkie wspólnoty zasiadły do wspólnego posiłku (ciepłej zupy), a następnie zgromadziły się w nowej auli mieszczącej się w Baszcie im. Mikołaja Zebrzydowskiego na wspólnym spotkaniu braterskim.
Wszystkich zebranych przywitała s. Małgorzata Tomczak - przełożona regionu krakowskiego. W krótkich słowach podziękowała wspólnocie z Sieprawia za zaangażowanie się w przygotowanie i prowadzenie uroczystości na Jasnej Górze z okazji narodowej pielgrzymki FZŚ dnia 22-23 lipca br, następnie wspomniała dzień 9 września br. przeżywany w Krakowie w Bazylice św. Franciszka z okazji stulecia śmierci bł. Anieli Salawy i konkurs na „ciasto Anieli”. Przypomniała o zbliżającym się „dniu skupienia” w grudniu we wspólnocie w Krakowie na ul. Ojcowskiej i poprosiła o włączenie się innych wspólnot w przygotowanie tego spotkania braterskiego. S. Małgorzata nadmieniła jeszcze, że w planie przyszłego roku będą takie rekolekcje w Krakowie skupiające siostry i braci z trzech Zakonów – I, II i III.
S. Urszula – radna od formacji poinformowała o materiałach formacyjnych, i innych pozycjach godnych nabycia, m.in. książka o życiu bł. Anieli Salawy, które wystawione były przy wejściu do auli na stoliku.
Następnie o. Maciej OFMCap z Bydgoszczy przedstawił wspólnotę z którą przyjechał do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdyż ta wspólnota przygotowała spektakl przedstawiający życie bł. Anieli Salawy i zaprosił wszystkich zebranych do jego obejrzenia.
Po zakończonym przedstawieniu trwającym ok. 1 godz. widzowie podziękowali wspólnocie z Bydgoszczy wielkimi brawami. Na zakończenie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a po niej o.Wojciech jeszcze zachęcił wszystkich przybyłych do naśladowania w swoim życiu cnót bł. Anieli Salawy i udzielił wszystkim Błogosławieństwa Bożego na drogę powrotną.
Z relacji przybyłych sióstr i braci franciszkańskich dało się słyszeć wielkie zadowolenie i umocnienie do życia pełnym poświęcenia i miłości z przeżytego dnia w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Z franciszkańskim pozdrowieniem
Pokój i dobro
s. Krystyna Biernat
Porcjunkula i Wieliczka
Nastał 2 sierpnia 2022, z pozoru zwyczajny dzień, jednak dla franciszkanów to nadzwyczajne święto, związane ze św. Franciszkiem. W owym dniu obchodzimy święto Matki Bożej Anielskiej, w którym można uzyskać wyproszony przez naszego ojca serafickiego odpust tzw. Porcjunkuli.
W tymże dniu jako świeccy franciszkanie z Regionu Krakowskiego zgromadziliśmy się w Wieliczce, gdzie przy klasztorze i kościele Stygmatów Świętego Franciszka w ogrodach klasztornych oo. Reformatów znajduje się wierna kopia asyskiej Porcjunkuli. Wspólne uczczenie Królowej Aniołów w braterskim gronie i okazja do uzyskania odpustu zupełnego to dla nas szczególnie ważny moment roku. Na zaproszenie Wspólnoty Miejscowej FZŚ z Wieliczki odpowiedziało około 60 braci i sióstr, przedstawicieli następujących wspólnot Miejscowych: z Bochni, z Mogilan, z Tarnowskiej Parafii św. Krzyża z Tarnowskiej parafii oo. Bernardynów, z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz z krakowskich wspólnot z ul. Bernardyńskiej, z ul. Loretańskiej, z ul. Reformackiej, z ul. Ojcowskiej, z Azorów i z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu.
Spotkanie rozpoczęło się o godz 12.00 uroczystą sumą odpustową przeżywaną wraz z parafianami wielickimi i przybyłymi gośćmi, wśród których nie zabrakło jak co roku Benedyktynów z Opactwa w Tyńcu. Eucharystii przewodniczył tradycyjnie opat Benedyktynów z Tyńca o. Szymon Hiżycki, który w wygłoszonej homilii przypomniał rangę Uroczystości Matki Bożej Anielskiej w życiu wszystkich franciszkanów, jako stojącej u źródeł zakonu i powiązanej z odpustem zupełnym otrzymanym przez św. Franciszka dla Porcjunkuli w Asyżu. Ojciec Szymon wymieniając wezwania Litanii Loretańskiej zwrócił uwagę, że tytuł Królowej Aniołów może się wydawać nieco dziwny, nierealny i baśniowy w porównaniu z innymi, jakimi zwracamy się do Maryi, jak Królowa Męczenników czy Ucieczka Grzesznych a jednak wskazuje on najlepiej na cel naszego życia, na niebo, do którego wszyscy mamy dążyć. Odnosząc się do głębokiej duchowości maryjnej św. Franciszka podkreślił, że Maryja jest dla nas ratunkiem w czasie wszelkich życiowych katastrof. Podając za przykład katastrofy trąbę powietrzną, która kilka dni temu przeszła przez Podgórze w Krakowie niszcząc budynki i zabytkowe drzewa także w Opactwie Tynieckim. Powiedział, że taką właśnie katastrofę niszczącą wszystko w naszej duszy powoduje grzech. Postać Maryi, także w darze odpustu zupełnego związanego z Jej świętem 2-go sierpnia, ma nam wskazywać, że z każdej katastrofy grzechu, dzięki Niej i Jej Synowi jest sakramentalne wyjście na drogę do nieba.
Na zakończenie eucharystii ojciec Damian Bieńkowski Gwardian i proboszcz wielickiej wspólnoty franciszkańskiej wręczył Benedyktynom „półmisek ryb” - tradycyjną franciszkańską zapłatę za użytkowanie Porcjunkuli.
Po zakończeniu eucharystii przy dźwiękach pieśni “My chcemy Boga Panno święta” i opromienieni włosami naszego brata Słońce udaliśmy się procesyjnie do otwartych tego dnia dla pątników ogrodów klasztornych, by nawiedzić wielicką Porcjunkulę i przy niej wspólnie odmówić “Pozdrowienie błogosławionej Maryi Dziewicy” naszego Ojca św. Franciszka oraz w łączności z Ojcem Świętym modlitwy w jego intencjach konieczne dla uzyskania odpustu zupełnego. Jak wielka jest radość nieba w takiej chwili, gdy uzyskując odpust tylu zgromadzonych tam braci i sióstr ofiarowało go za dusze w czyśćcu cierpiące, by te dusze mogły trafić do nieba, uczcić Królową Aniołów i odtąd być z Nią i Jej Synem w Wieczności.
Następnie w gronie ponad 40 braci i sióstr z FZŚ udaliśmy się na salę, gdzie mogliśmy kontynuować świętowanie w braterskim gronie przy poczęstunku przygotowanym dla nas przez Wspólnotę Miejscową z Wieliczki, dzielić się swoim świadectwem i wspominać braci i siostry, którzy tego dnia pozostali w miejscowych wspólnotach. Pod koniec spotkania otrzymaliśmy od Wspólnoty Miejscowej z Wieliczki obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki oraz woreczki z oryginalną solą wielicką. Po tak pięknie przeżytym dniu z radością czekamy na kolejne spotkania.
Rekolekcje III. Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Kończyskach
Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych,
Jezu zmartwychwstały ze śladami męki.
Ty jesteś z nami, poślij do nas Ducha,
Panie nasz i Boże uzdrów nasze życie.
Zacisze Klasztoru Sióstr Bernardynek w Zakliczynie kolejny raz, w okresie od 1.07 do 3.07.2022 r. było miejscem rekolekcyjnego spotkania Wspólnot III FranciszkańskiegoZakonu Świeckich z Regionu Krakowskiego.
Hasłem Rekolekcji były słowa znanej pieśni eucharystycznej pt. „Jezusa ukrytego”:
„Wiarą ukorzyć
trzeba zmysły i rozum swój,
bo tu już nie ma chleba, to Bóg, to Jezus mój”
Głęboki i jakże aktualny sens tego przesłania, w murach klasztoru, adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, rozważali bracia i siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich: z Bochni, Grybowa, Kęt, Krakowa, Piwnicznej, Ptaszkowej, Tarnowa, Tarnowa - Krzyża i Zakliczyna.
Duchowe przewodnictwo podczas codziennej Eucharystii, modlitwy i realizacji tematyki spotkań – „EUCHARYSTIA W NAUCZANIU ŚW. FRANCISZKA” – sprawował Ojciec rekolekcjonista Stanisław Mazgaj OFM – Gwardian Klasztoru św. Kazimierza Królewicza w Krakowie.
Zgodnie z programem rekolekcyjnych spotkań, poszczególne Wspólnoty prowadziły rozważania i przewodniczyły modlitwom. Uczestnicząc w nabożeństwach Koronki do Miłosierdzia Bożego, Drogi Krzyżowej, Różańca, Koronki do Siedmiu Boleści NMP, Koronki do Siedmiu Radości NMP, Nieszporów, pochylając głowę na Anioł Pański, poszukiwali umocnienia, odnowy, wypraszali potrzebne łaski.
W sobotę, wielbiąc Pana, śpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a w niedzielę Godzinki ku czci Św. Franciszka. Każdy dzień rozpoczynali modlitwą Jutrzni, kończyli Kompletą, Apelem Jasnogórskim i procesją z lampionami po dziedzińcu klasztornym.
Modlitwom towarzyszyła Bł. Aniela Salawa – patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – w swym wizerunku oraz relikwiach.
Rekolekcyjne dni, to piękny czas, ważny dla Boga, uczestników i jego świadków. Serce Pana raduje się z wiernej obecności i ufnej modlitwy, bracia i siostry mają szansę usłyszeć Boga w ciszy własnych serc, a atmosfera rozmodlenia jest prawdziwym świadectwem mocy Bożej miłości.
„Ten, kto wierzy, nie jest nigdy sam, (…) wiara dąży do tego, by się rozpowszechniać, zapraszać innych do swej radości”. (Papież Franciszek, Lumen Fidei)
Siostry
Bernardynki, wyrażają wdzięczność za wspólną modlitwę,
za świadectwo wiary i życia wg wskazań Ewangelii na wzór Św.
Franciszka z Asyżu.
Składamy również
serdeczne podziękowania dla uczestników rekolekcji
za finansowe wsparcie naszego Klasztoru.
Niech Pan
wynagrodzi uczynione dobro, otwartość serc i ofiarność!
Zapewniamy o wdzięcznej pamięci i naszej modlitwie za
ofiarodawców.
Bóg Zapłać!
Od służącej do królowej - pielgrzymkowe przejście od grobu bł. Anieli Salawy do grobu św. Królowej Jadwigi Kraków 8 czerwiec 2022 r.
Ten dzień to patronalne święto FZŚ regionu Krakowskiego. Dnia 20 czerwca 1998r w czasie Kapituły w Wieliczce, królowa Jadwiga została ogłoszona patronką FZŚ w regionie Krakowskim. Pragniemy jak w poprzednich latach kontynuować procesyjne przejście z relikwiami bł. Anieli od jej grobu na Wawel do grobu św. Jadwigi. Święty Jan Paweł II podczas beatyfikacji bł. Anieli Salawy mówił: „Powtarzamy słowa Apostoła "nie zasmucajcie Ducha Świętego" z Jadwigą królową Polski i powtarzamy je z bł. Anielą. Niech się zjednoczą w naszej świadomości te dwie kobiece postacie: królowa i służąca. Czyż całe dzieje świętości chrześcijańskiej, duchowości budowanej na ewangelicznym wzorze nie wyrażają się w tym prostym zdaniu: „służyć Bogu to znaczy królować!” Tę samą prawdę wyraża życie wielkiej królowej i życie prostej służącej. Niech obie wstawiają się za nami na drodze naszego powołania.
Program
15.30 Różaniec przy relikwiach bł. Anieli Salawy i prośba o jej rychłą kanonizację
16.30 Planty - procesyjne przejście na Wawel
17.00 Nieszpory
17.30 Katedra Wawelska - Msza Święta.
W tym dniu Franciszkanie świeccy regionu Krakowskiego mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Pokój i Dobro!
Pielgrzymka Regionu Krakowskiego do Kalwarii Zebrzydowskiej
Dnia 26 września 2021r. bracia i siostry z franciszkańskiego zakonu świeckich regionu krakowskiego zebrali się na corocznej pielgrzymce w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym roku była to wyjątkowo liczna grupa około 300 pielgrzymów. O godzinie 9 asystent miejscowej wspólnoty o. Kordian Tarchała przywitał zgromadzone wspólnoty i rozpoczął drogę krzyżową w intencji obecnych oraz wszystkich wspólnot całego regionu krakowskiego. Tematem przewodnim była „Pokora i Miłosierdzie we współczesnym życiu”, którą pięknie poprowadziła wspólnota miejscowa pod przewodnictwem siostry przełożonej Krystyny Biernat. Choć droga chwilami była wymagająca wszyscy pielgrzymi w skupieniu i modlitwie pokonywali szlak. Piękna słoneczna pogoda wynagradzała trud.
O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta msza święta, koncelebrowana przez kilkunastu ojców i kapłanów w tym asystent regionalny o. Wojciech Hołuj OFM a przewodniczył asystent regionalny i prowincjalny brat Tomasz Żak OFM Cap. Na początku wszystkich pielgrzymów przywitał gospodarz sanktuarium o. Gracjan Kubica. W homilii brat Tomasz odczytał zachętę świętego Franciszka z Asyżu z reguły FZŚ aby następnie odnieść je do naszego życia w świecie, na tu i teraz. Niech oprócz noszonej tau-ki, radość franciszkańska, uśmiech na twarzy i dobroć będą świadectwem przynależności do wspaniałej rodziny franciszkańskiej, która ma nieść światu pokój i dobro. Liturgię pięknym śpiewem uświetniła lokalna młodzież franciszkańska.
Po mszy świętej był czas aby się posilić, wypić kawę oraz spotkać się i porozmawiać z braćmi i siostrami z całego regionu krakowskiego.
O godzinie 14 rozpoczęło się wspólne spotkanie w auli. Na początku siostra Małgorzata, przełożona regionu przedstawiła niedawno wybraną Radę Regionu Krakowskiego. Następnie przedstawiły się wszystkie wspólnoty miejscowe które przybyły na spotkanie. Pielgrzymów było tak wielu, że ledwo mieścili się w przygotowanej auli. Po prezentacji wspólnot głos zabrała siostra Agnieszka Lewandowska, opowiedziała o spotkaniu z Radą Narodową w którym uczestniczyła. Spotkanie dotyczyło relacji FZŚ z młodzieżą oraz w jaki sposób pomóc osobom młodym w rozeznawaniu ich powołania franciszkańskiego i wstępowania do trzeciego zakonu.
Z kolei siostra Katarzyna Płuciennik podzieliła się swoją historią rozeznawania powołania franciszkańskiego oraz tym jak z zachwytem odkrywała działanie Ducha Świętego w życiu świętego Franciszka.
Nie mogło zabraknąć też wspólnego śpiewania pieśni franciszkańskich, które animował brat Tomasz Żak i siostra Katarzyna.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie zaproszonego gościa, aktora, który pięknie wyrecytował fragmenty życiorysu świętego Franciszka. Na koniec siostra przełożona przekazała ważne dla regionu ogłoszenia. Po modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwie spotkanie zostało zakończone. Po raz kolejny trudno było się rozstać bo czas wspólnie spędzony wydawał się zbyt krótki.
Regionalne Rekolekcje Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Kończyskach
w dniach 29.06-01.07.2018
Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę,
o to dziś błagam Cię,
przyjdź w swojej mocy i sile,
radością napełnij mnie.
Przyjdź Duchu Święty …, napełnij nas radością... – prosili podczas tegorocznych Rekolekcji Regionalnych Bracia i Siostry ze Wspólnot Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Bochni, Bronowic, Grybowa, Kęt, Krakowa, Mogilan, Nowego Targu, Ptaszkowej, Sieprawia, Tarnowa, Tarnowa – Krzyża i Zakliczyna.
Rekolekcyjne spotkanie miało miejsce w dniach 29.06 do 1.07.2018 roku, tradycyjnie w murach Klasztoru Sióstr Bernardynek w Kończyskach.
Tematyka codziennych spotkań obejmowała głęboki sens odkrywania Osoby i Darów Ducha Świętego w kontekście hasła rekolekcji: Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym (Dz 2,4).
Każdego dnia, w pięknej odnowionej świątyni, uczestnicy brali udział w Mszy Świętej, adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, śpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a także ku czci Św. Franciszka. Odmawiali Jutrznię, Nieszpory, Anioł Pański, Kompletę, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, Nabożeństwa czerwcowe. Dzień kończyli oddając cześć Matce Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego, z zapalonymi lampionami, na klasztornym dziedzińcu.
Drogę Krzyżową prowadziła Wspólnota z Grybowa w klasztornym zaciszu Sióstr Bernardynek.
Przygotowany program rekolekcji obejmował modlitewne spotkania prowadzone przez poszczególne Wspólnoty, a radość wspólnego przebywania, wewnętrznego umocnienia i odnowy, uwieńczona została sobotnim pogodnym wieczorem, połączonym z Nieszporami. W spotkaniu tym uczestniczył Ojciec Asystent z Zakliczyna, który zaprosił Ojca Misjonarza Jonasza z Kamerunu. Przedstawił działalność misyjną w tym rejonie, prosząc jednocześnie o modlitewne wsparcie, którego tam daleko od Ojczyzny potrzebują.
Misję towarzyszenia Siostrom i Braciom ze Wspólnot III Zakonu Świeckich w odkrywaniu darów oraz działania Ducha Świętego w ich życiu, sprawowali Ojcowie z Klasztoru OO. Franciszkanów w Zakliczynie. W pierwszym dniu Mszy Św. przewodniczył O. Tomasz Michalik, w kolejnym O. Wojciech. Niedzielną Eucharystię przeżywali wspólnie z Siostrami oraz innymi uczestnikami.
Wypraszając potrzebne łaski, Bracia i Siostry kierowali swe myśli również ku Bł. Anieli Salawie – patronce Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – której wizerunek oraz relikwie wystawione były w świątyni.
Nabożeństwo ku czci Błogosławionej Anieli Salawy poprowadziła Wspólnota z Sieprawia.
Zagłębienie się w sens słów „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” sprzyjało mocniejszemu uświadomieniu potrzeby troski o otrzymane dary oraz potrzeby umiejętnego kształtowania życia na ich miarę.
Chwile rekolekcyjnego zamyślenia, to bardzo potrzebny w życiu każdego człowieka czas umacniania wiary i własnej tożsamości chrześcijańskiej.
Odkrywanie Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów, dało uczestnikom szansę głębszego zrozumienia wagi osobistego wyboru Chrystusa i ściślejszego zjednoczenia się z Nim.
Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz franciszkańskim błogosławieństwem udzielonym przez Księdza Opiekuna FZŚ – Pawła Bobrowskiego z Grybowa zakończono tegoroczne Regionalne Rekolekcje.
Siostry Bernardynki, bardzo dziękują za wierną obecność, wspólną modlitwę i niezmienną życzliwość wszystkim uczestnikom – członkom Wspólnot Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. Bóg Zapłać!
Z franciszkańskim podziękowaniem i pozdrowieniem: Pokój i Dobro!
s. Halina Wideł
Z Regionu Krakowskiego
Nasza Patronka
Czerwiec roku 2018 obfitował w uroczystości w Regionie Krakowskim Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Najpierw 8 czerwca obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Św. Jadwigi Królowej, od dwudziestu lat naszej Patronki Regionu, uroczyście ogłoszonej przez Kościół poprzez posługę Ks. Biskupa Stanisława Smoleńskiego. W tym dniu udaliśmy się do Katedry wawelskiej, by uczestniczyć w uroczystych Nieszporach, a następnie Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prof. Jana Macieja Dyducha, byłego Rektora Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, który w swoim kazaniu przedstawił mniej znane fakty z życia Św. Jadwigi. W koncelebrze Mszy św. uczestniczyli także Asystenci regionalni i Wspólnot miejscowych FZŚ z Regionu.
Bądźcie jak te jaskółki wysoko latające...
Natomiast 23 czerwca – w wigilię 40 rocznicy podpisania przez Ojca Świętego Pawła VI naszej posoborowej Reguły – franciszkanie świeccy z Regionu Krakowskiego obchodzili Dzień Wdzięczności za Dar Reguły FZŚ. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, której przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie O. Rufin Maryjka, Wikariusz Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. Współcelebrowali trzej Asystenci regionalni, Asystent Wspólnoty miejscowej FZŚ w Kielcach oraz wicedyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich. Podczas Mszy św. został odczytany tekst odnowienia Profesji, by wszyscy mogli jeszcze raz potwierdzić swoje przyrzeczenie życia Ewangelią na co dzień i podziękować Bogu za otrzymane łaski.
Druga część spotkania odbyła się w auli Bł. Jakuba Strzemię, podczas której wygłoszone zostały trzy konferencje: Historia Reguł III Zakonu Franciszkańskiego historią Zakonu przez O. Piotra Bielenina OFMConv, asystenta regionalnego i kustosza Bazyliki; Reguła FZŚ w kontekście innych Reguł franciszkańskich przez O. Stanisława Mazgaja OFM, wicedyrektora ISF; „List do wszystkich wiernych” jako wstęp do Reguły FZŚ przez O. Roberta Rabkę OFMCap, asystenta regionalnego. Został także wyświetlony film opracowany przez Radę Międzynarodową FZŚ z bieżącym tłumaczeniem O. Rufina zatytułowany: La Regola dell`Ordine Francescano Secolare. I 40 Anni della „Nuova” Regola. Un Tesoro per l`OFS.
Po przewie na posiłek i braterskim spotkaniu, w kaplicy Matki Bożej Smętnej Dobrodziejki Krakowa Ojciec Benedykt przewodniczył franciszkańskiemu nabożeństwu adoracji Krzyża.
Z Bożym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem zakończyliśmy uroczystości, które mają przynieść ubogacenie i umocnienie na kolejne dziesięciolecia naszego życia Ewangelią na co dzień według franciszkańskiej Reguły.
oprac. Jadwiga Wojas OFS
Spotkanie Asystentów Wspólnot FZŚ
W sobotę, 14 kwietnia, w budynku WSD w Bronowicach Wielkich odbyło się spotkanie Asystentów Wspólnot miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Regionu Krakowskiego, w którym uczestniczyli członkowie Rady regionalnej FZŚ wraz z Asystentami regionalnymi: O. Benedyktem Kordulą OFM, O. Robertem Rabką OFMCap i O. Piotrem Bieleninem OFMConv. W Regionie Krakowskim aktualnie jest aktywnych 25 Wspólnot FZŚ funkcjonujących na terenie Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Tarnowskiej, Kieleckiej, częściowo Bielsko-Żywieckiej oraz Sosnowieckiej, i Asystenci większości tych Wspólnot przybyli na zebranie.
W pierwszej części spotkania O. Wacław Michalczyk przedstawił sylwetkę Apostołki Polskiego Spisza – Mieczysławy Faryniak (1903-1990), która jako tercjarka franciszkańska prowadziła swoją działalność apostolską, mieszkając w Dursztynie. Wspólnota FZŚ w Dursztynie obecnie nie funkcjonuje, gdyż większość jej członków odeszła już do Pana, a w ostatnich kilkunastu latach nie było nowych powołań.
W drugiej części spotkania przypomniane zostały obowiązki asystentów oraz rola, jaką mają do spełnienia we Wspólnotach FZŚ różnych szczebli.
Na zakończenie została odprawiona w kaplicy seminaryjnej Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem O. Benedykta, podczas której modliliśmy się za śp. Br. Fidelisa w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Po „rodzinnym” obiedzie w refektarzu seminaryjnym oraz słowach wzajemnych podziękowań nastąpiło „rozwiązanie zgromadzenia” aż do kolejnego spotkania w jesieni.
KAPITUŁA REGIONU KRAKOWSKIEGO FZŚ
W dniu 17 września 2017 r. w Wieliczce odbyła się IX Kapituła sprawozdawczo-wyborcza Regionu Krakowskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Kapitule przewodniczyła S. Joanna Berłowska, przełożona narodowa. Kapituła poprzedzona była wizytacją, którą w dniu 16 września przeprowadzili: S. Joanna Berłowska wraz z O. Rufinem Maryjką, wikariuszem Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, będącym delegatem Konferencji Asystentów Narodowych FZŚ w Polsce. Podczas kapituły przedstawione zostały sprawozdania z pracy Rady regionalnej kończącej swoją kadencję oraz uchwalone wnioski do realizacji przez nową Radę, która została wybrana. Ostatecznie nowa Rada Regionu Krakowskiego ukonstytuowała się w dniu 24 września na pierwszym spotkaniu podczas pielgrzymki w Kalwarii Zebrzydowskiej w następującym składzie:
Działo się to w Krakowie
Roku Pańskiego 2014 w dwudziestym i dwudziestym pierwszym dniu miesiąca września po raz pierwszy, odkąd istnieje Region Krakowski Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (26.09.1993), Kapituła regionalna odbyła się w królewskim mieście Krakowie.
Kapitułę poprzedziła wizytacja braterska i pasterska, a przeprowadzili ją S. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ w Polsce, i O. Paweł Sroka OFMConv, asystent narodowy. Spotkanie rozpoczęło się u Braci Mniejszych w piątek – 19 września – Koronką do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Św. Kazimierza w Krakowie, którą po przywitaniu Gości oraz dokonaniu prezentacji miejsca poprowadził O. Janusz Trojanowicz, kustosz Sanktuarium i gwardian Klasztoru. Wieczorem zaś pod przewodnictwem O. Pawła Sroki została odprawiona Msza św. wizytacyjna w Bazylice Św. Franciszka z udziałem asystentów regionalnych O. Błażeja Budnika OFM i O. Cezarego Pietrasa OFMCap oraz przybyłych asystentów Wspólnot O. Marka Woltera OFMCap i O. Ryszarda Śliwki OFMConv. Dzięki miejscowej Wspólnocie FZŚ było też spotkanie braterskie z Wizytatorami i Radą regionalną.
Na rozpoczęcie obrad kapituły w sobotę o godz. 11 została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Anielskiej O. Rufina Maryjki OFM, który wygłosił także słowo Boże. Współcelebransami byli Minister Prowincjalny Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP O. Jarosław Kania OFM, asystent narodowy O. Paweł Sroka, asystent regionalny O. Błażej Budnik, koordynator FZŚ i MF z ramienia Prowincji O. Norbert Cebula OFM oraz asystenci Wspólnot miejscowych: O. Ludwik Kurowski OFM, O. Romuald Kaliński OFM, O. Zdzisław Weissbrot OFMCap i O. Ryszard Śliwka OFMConv. We Mszy św. uczestniczył także sekretarz Prowincji O. diakon Waldemar Adamczyk OFM. Podczas Mszy św. na ręce O. Prowincjała franciszkanie świeccy uroczyście przekazali ufundowany relikwiarz z relikwiami Św. Jana XXIII, papieża i współbrata w III Zakonie Św. Franciszka.
Na zakończenie dnia obrad O. Ludwik Kurowski w konferencji przedstawił, jak zawsze barwnie i jak zwykle z wielką wiedzą oraz głęboką znajomością wszystkich okoliczności dotyczących faktów historycznych, swojego i naszego Patrona, św. Ludwika, którego rok jubileuszowy właśnie obchodzimy.
W niedzielę po porannej Mszy św. nastąpiła część wyborcza kapituły. Poprzez burzliwe ale tajne głosowanie nową przełożoną regionalną została wybrana S. Zofia Starma z Wieliczki, jej zastępczynią jest S. Halina Wideł z Tarnowa, a członkami Rady zostali: S. Jadwiga Wojas, S. Teresa Romejko, S. Danuta Kamińska, Br. Zygmunt Kmiecik, Br. Stanisław Michalik, Br. Tomasz Kowal. Uchwalono także wnioski do realizacji przez nową Radę na najbliższe trzechlecie.
Można powiedzieć, że pod względem organizacyjnym było to „przedsięwzięcie udane jak na pierwszy raz”. A to dzięki wielkiej życzliwości Braci Mniejszych z Prowincji Matki Bożej Anielskiej, zwłaszcza O. Prowincjała i O. Gwardiana, którzy zechcieli nas przyjąć i udostępnić pomieszczenia klasztorne, wyposażyć w nagłośnienie, a przede wszystkim zaszczycić nas swoją obecnością, co także uczynił O. Prowincjał Jarosław, przybywając na uroczyste rozpoczęcie kapituły. Równie wielką życzliwość okazał O. Gwardian Roman Banasik z Bazyliki Św. Franciszka, który przyjął nas i ugościł. Trzeba wspomnieć też o pełnej mobilizacji do pomocy w różnej formie franciszkanów świeckich z krakowskich – i nie tylko – Wspólnot. Uczestnicy kapituły korzystali z noclegów w pobliskim Domu Franciszkańskim San Antonio (dawnym Domu Tercjarskim), co pozwoliło na sprawne i szybkie przemieszczanie się, a w pełni zadowoliło wszystkich.
Dla franciszkanów świeckich z Regionu Krakowskiego był to czas intensywnej pracy, ale i czas braterskiego spotkania pełnego radości, emocji i długich rozmów, wspomnień i planów, wspólnego śpiewu i modlitwy. Minął szybko, jednak na długo pozostanie w pamięci, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w kapitule regionalnej, a także tych, którzy od wielu już lat uczą się dawania świadectwa życia ewangelicznego i niesienia wszystkim POKOJU I DOBRA.
Jadwiga Wojas ofs
Rok Jubileuszowy ku czci św. Ludwika
25 kwietnia 2014 r. minęło 800 lat od narodzin św. Ludwika IX, króla Francji. W związku z tym Prezydium Międzynarodowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich ogłosiło rok jubileuszowy ku czci tego Świętego, Patrona III Zakonu Franciszkańskiego. Odpowiadając na to zaproszenie, Franciszkanie Świeccy z Regionu Krakowskiego zainaugurowali uroczyście te obchody Mszą św. w Sanktuarium Św. Kazimierza Królewicza w Krakowie właśnie w dniu 25 kwietnia. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył O. Prowincjał Rufin, który także wygłosił okolicznościowe kazanie, przypominając postać Św. Ludwika oraz jego cnoty godne naśladowania.
Po Ewangelii dla wprowadzenia w medytację odczytany został fragment Wstępu do Reguły FZŚ, którym jest List do wszystkich wiernych św. Franciszka, O tych, którzy czynią pokutę. Natomiast po Komunii świętej uczestnicy wysłuchali w skupieniu tekstu Testamentu duchowego św. Ludwika do syna. Lektura tych tekstów będzie rozważana przez cały najbliższy rok do 25 kwietnia 2015 roku, kiedy zakończą się obchody jubileuszowe, by pogłębić formację duchową, ubogacić powołanie franciszkańskie, by być świadkiem Ewangelii we współczesnym świecie.
Inauguracyjne spotkanie jubileuszowe zakończyło się radosnym regionalnym zebraniem braterskim w duchu św. Franciszka i św. Ludwika oraz przygotowań do kanonizacji dwóch wielkich Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII naszego Współbrata w III Zakonie.
Jadwiga Wojas ofs