Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce
Zapraszamy:
Rekolekcje FZŚ Regionu Lubliniecko-Tarnogórskiego: Umocnienie
Wiary
i Wspólnoty - 2024
W dniach 21-23 czerwca 2024 roku członkowie FZŚ Regionu Lubliniecko-Tarnogórskiego przeżywali rekolekcje pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Spotkanie odbyło się w Schronisku Młodzieżowym „Pawełek” w Pawełkach koło Lublińca i zgromadziło niemal 60 uczestników. Rekolekcje poprowadził ojciec Miron Górecki OFM z klasztoru Braci Mniejszych z Katowic-Panewnik, który wprowadził nas w atmosferę modlitwy, refleksji i franciszkańskiego braterstwa.
Pierwszy dzień rozpoczął się Mszą Świętą, po której
nastąpiła wizytacja wspólnoty przez ojca Andrzeja Romanowskiego OFM
Cap., Asystenta Narodowego FZŚ, oraz siostrę Leokadię Puto,
delegatkę Przełożonej Narodowej FZŚ. Wizytacja obejmowała spotkanie
z Radą Wspólnoty i przegląd dokumentacji, a miała na celu umocnienie
nas w powołaniu i upewnienie się, że wspólnota prowadzona jest
zgodnie ze wskazaniami Rady Narodowej FZŚ. Ojcowie i siostra zgodnie
przyznali, że nasza wspólnota jest prowadzona wzorowo, co dodało nam
otuchy i motywacji do dalszej pracy.
W drugim dniu rekolekcji, podczas porannej Mszy Świętej, modliliśmy się wspólnie o moc Ducha Świętego przed Kapitułą Regionalną. Po Eucharystii udaliśmy się do sali ośrodka, gdzie ustępujący Przełożony Regionu, brat Andrzej Piskorski, przedstawił sprawozdanie z działalności wspólnoty za ostatnie trzy lata, a skarbnik brat Piotr Helisz zdał raport finansowy. Kapitule przewodniczyła siostra Leokadia Puto, a ojciec Andrzej czuwał nad jej przebiegiem. W wyborach nowej Rady na lata 2024-2026 wzięło udział 34 tercjarzy.
Z radością przyjęliśmy wybór brata Andrzeja Piskorskiego na Przełożonego, brata Włodzimierza Pawełczyka na Zastępcę Przełożonego, siostry Małgorzaty Sośnicy na Sekretarza, brata Piotra Helisza na Skarbnika oraz siostry Ewy Nicpoń na Mistrza Formacji. Do nowej Rady dołączyli również siostra Lucyna Brysch i brat Marian Kandzia. Po zakończeniu Kapituły, wszyscy członkowie nowej Rady złożyli uroczyste przyrzeczenie służby wspólnocie.
Trzy dni rekolekcji były przepełnione modlitwą i refleksją. Każdego dnia uczestniczyliśmy w Eucharystii w pobliskim kościółku pw. Matki Bożej Fatimskiej, a ojciec Miron głosił nauki na temat życia św. Franciszka, przypominając nam o naszym franciszkańskim powołaniu, by nieść Chrystusa innym. Modliliśmy się wspólnie brewiarzem, godzinkami, różańcem oraz Koronką do Bożego Miłosierdzia. Piątkowy wieczór spędziliśmy, rozważając Drogę Krzyżową, którą przeżyliśmy z głęboką zadumą. Był też czas na sakrament pokuty oraz rozmowy indywidualne z ojcem Mironem, który służył nam radą i duchowym wsparciem.
W sobotni wieczór, po intensywnym dniu, spotkaliśmy się przy ognisku, gdzie piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy pieśni, a siostra Urszula zachwycała nas swoją grą na gitarze. Radosna atmosfera tego spotkania pokazała, jak mocno zjednoczeni jesteśmy jako wspólnota. Dziękowaliśmy ojcu Mironowi za prowadzenie rekolekcji, ojcu Andrzejowi i siostrze Leokadii za przeprowadzenie wizytacji i kapituły oraz naszemu asystentowi ojcu Boguchwałowi Orczykowi OFM, który zawsze jest z nami, wspierając nas i niosąc radość.
W niedzielne popołudnie, po zakończeniu rekolekcji i błogosławieństwie, rozjechaliśmy się do swoich domów z głęboką wdzięcznością w sercach. Wszyscy czuliśmy, że te trzy dni umocniły naszą wiarę i przypomniały, jak ważne jest trwanie we wspólnocie Kościoła. „Bogu niech będą dzięki” – te słowa rozbrzmiewały w naszych sercach i na naszych ustach, a wspomnienie tych dni na długo pozostanie w naszych sercach.
__________________________________________________________________
Rekolekcje Regionu Lubliniecko – Tarrngórskiego FZŚ.
Wizytacja i Kapituła Regionu.
Ustępująca pandemia koronowirusa Covid 19 w Polsce umożliwiła przeprowadzenie rekolekcji regionalnych, połączonych z zaległą Wizytacją i Kapitułą Regionu. Planowana Wizytacja i Kapituła na dzień 25.04.2020 z powodu pandemii, była przesuwana 2- krotnie. Rekolekcje odbyły się od 4 do 6 czerwca 2021roku (piątek – niedziela) w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Pawełek” w Pawełkach k/ Kochcic, niedaleko Lublińca. Tu sprawowano Eucharystię, nabożeństwa, słuchano konferencji i prelekcji. Temat rekolekcji - Celebrowanie Eucharystii – „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6,32). Nauki głosił o.Boguchwał Orczyk OFM. Przebiegały one w obecności relikwii św. Jana Pawła II, Patrona Regionu. Rozpoczęły się w piątek Mszą św. o godz. 18.00. Wcześniej przybyłych delegatów Rady Narodowej – br.Zbigniewa Kołodziejczyka OFM Cap, delegata Asystenta narodowego i s.Leokadię Puto, delegata Przełożonej narodowej, a także przybyłych tercjarzy serdecznie powitał nasz asystent regionalny o.Boguchwał Orczyk OFM. Odśpiewano „Przybądź, Duchu Stworzycielu” z prośbą o Jego Dary na czas Wizytacji, Kapituły i rekolekcji. W tej też intencji sprawowali Eucharystię br. Zbigniew i o.Boguchwał. W homilii br.Zbigniew odniósł się do czytania z tego dnia (Tb11, 5-18) i przypomniał historię Tobiasza. Podsumował – Pan Bóg wysłuchuje modlitw różnych ludzi, którzy w tym samym czasie się zwracają się do Niego z różnymi prośbami. Podczas Mszy św. s.Maria z tworzącej się wspólnoty FZŚ przy parafii Trójcy św. w Koszęcinie przystąpiła do profesji. Po kolacji wizytatorzy: pasterski br. Zbigniew Kołodziejczyk OFM Cap i braterski s.Leokadia Puto, ustępująca Rada Regionu i o.Boguchwał, udali się na Wizytację. Pozostali wysłuchali prelekcji s. Barbary ze wspólnoty z Lublińca na temat ”Cnota moralna – Pokora”. Wzorem pokory jest Jezus Chrystus. Pokora w języku franciszkańskim jest ściśle złączona z cnotą ubóstwa. Św. Franciszek zbudował zakon na ”najwyższej pokorze”. Ze względu na pokorę nie chciał być wyświęconym na kapłana, pragnął zostać diakonem. Następnie o.Boguchwał głosił konferencję na temat ”Eucharystia w życiu św. Franciszka” Na podstawie tekstów o św. Franciszku i św. Klarze przytaczał przykłady, z jaką wielką czcią celebrowali Eucharystię. Miłość do Niej przenosiła się na szacunek do Pisma św., świętych obrazów, dla kapłanów, gotowością do służby. My też powinnyśmy świadomie w niej uczestniczyć, z właściwą postawą, dobrą wolą skupienia się. Mamy też służyć w parafii swoją pomocą. Dzień zakończono Apelem Jasnogórskim.
W sobotę o 7.30 odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Po nich Msza św. z Jutrznią, sprawowana w koncelebrze przez o.Boguchwała i br.Zbigniewa. W homilii o.Boguchwał rozważał słowa Ewangelii i dalsze losy Tobiasza. Po śniadaniu rozpoczęto Kapitułę. Przewodniczyła s.Leokadia. Obecny był także br. Zbigniew. Sprawozdania odczytali - przełożony br. Marian Garczorz z działalności Regionu i finansowe - skarbnik s.Teresa Witek. Ustępującej Radzie podziękowano za pracę i zaangażowanie. Następnie wybrano sekretarza Kapituły s.Magdalenę Pilarską i skrutatorów: s.Marię Widuch i s.Elżbietę Bonk. Zgodnie z KG, Statutem i Rytuałem dokonano wyboru nowej Rady:
przełożony – br. Andrzej Piskorski e- mail andrzejpiskorski57@gmail.com
z–ca - br. Marian Kandzia kandziami@interia.pl
sekretarz - s. Jadwiga Bort nbort@wp.pl
skarbnik – br. Piotr Helisz heliszpiotr@o2.pl
radny ds. formacji – s. Barbara Fikus bkfikus@op.pl
radna ds. MF i RF – s. Lucyna Brysch lucynabrysch@wp.pl
radny ds. MF i RF – br. Włodzimierz Pawełczyk
Nowej Radzie złożono życzenia, aby z zapałem i gorliwością służyli Regionowi. Niech wstawiennictwo św. Franciszka i świętych Patronów, będzie im pomocą.
Po Kapitule nowo wybrana radna ds. formacji s.Barbara przedstawiła prelekcję na temat „Niezatwierdzona Reguła” i „Memoriale propositi” Obie te Reguły łączy rok powstania – 1221. Przedstawiła historyczny zarys ich powstania.
Delegatów Rady Narodowej żegnano po obiedzie. Przełożony br.Andrzej Piskorski dziękował za przeprowadzenie Wizytacji i Kapituły, przekazane z życzliwością pouczenia oraz modlitwę.
O 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej konferencja o.Boguchwała „Co się dzieje na Mszy św”. Bóg daje nam potrzebne łaski, uspakaja, jednoczy we wspólnocie. Następnie Droga Krzyżowa w duchu św.Franciszka wokół drewnianego kościoła pw. MB Fatimskiej. Rozważania poszczególnych stacji czytali obecni tercjarze. Po niej Adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią do NSPJ. U schyłku dnia uczestnicy rekolekcji spotkali się na ”Wieczorze braterstwa”. Było to bardzo radosne spotkanie. Wodzirejem była s. Teresa ze Strzebinia, która uczyła obecnych wesołej piosenki. Natomiast siostry: Urszula, Maria i Helena bawiły dowcipami. Spotkanie zakończono Apelem Jasnogórskim.
Niedzielę rozpoczęto Jutrznią i śpiewem Godzinek ku czci św. Franciszka. Później tercjarze wysłuchali prelekcji ks. dr hab. Grzegorza Poloka na temat „Wiara i rodzina najlepszą profilaktyką uzależnień”. Mówił o dorosłych, którzy wychowywali się w rodzinach dysfunkcyjnych. Doświadczenia z dzieciństwa, wyniesione z domu rodzinnego, traumatyczne przeżycia, nie dają wiary w siebie, są przyczyną problemów. Silne poczucie lęku, niskie poczucie wartości, stałe poszukiwanie akceptacji siebie, nieudane związki, samotność, różne uzależnienia, bezsilność, gniew – to skutki z którymi muszą się uporać w dorosłym życiu. Ks.Grzegorz Polok zajmuje się zagadnieniem dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Doświadczenia z badań nad nimi przekazał podczas prelekcji i w książce swego autorstwa „Rozwinąć skrzydła” dedykowanej tym, którzy nie poznali pełni radości czasu dzieciństwa i dorastania… Obecni mogli zakupić powyższą publikację.
Po prelekcji uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy św., którą sprawował o.Boguchwał. W homilii nawiązał do czytanych tego dnia tekstów. W liturgiczną Jej oprawę, a także wcześniejszych, włączali się franciszkanie świeccy poprzez czytania i śpiew psalmu. Msze św. a także nabożeństwa ubogacała grą na gitarze niezastąpiona s.Urszula „Nutka”. Po obiedzie wysłuchaliśmy ostatniej konferencji o.Boguchwała „Jak celebrować Chrystusa Eucharystycznego”. Celem Mszy św. i każdego sakramentu jest zjednoczenie z Chrystusem. Przyjmując Go w Komunii św. otrzymujemy owoce: pogłębiamy relacje z Bogiem, chroni nas przed grzechem, umacnia miłość w rodzinie, gładzi grzechy lekkie, mamy zdolność do uwolnienia się od niepotrzebnych przywiązań, pomaga służyć ubogim, umacnia jedność w rodzinach, ożywia wiarę.
Później s. Maria z Kochcic odczytała teksty swego autorstwa „Moja przydrożna kapliczka” i „Modlitwa do św. Jana Pawła II”. Rekolekcje zakończyliśmy nabożeństwem do NSPJ, Koronką do Miłosierdzia Bożego i Rozesłaniem.
Dziękujemy Panu Bogu za ten święty czas rekolekcji, bogaty w wydarzenia. Słowa wdzięczności kierujemy do o.Boguchwała za trud ich prowadzenia, sprawowane Msze św., głoszone homilie i konferencje oraz modlitwy. Słowami piosenki „Choćby Ci ktoś w podziękowaniu złożył cały świat u stóp, to jeszcze nic, to jeszcze mało, wobec tego co dał Ci Bóg….” - podziękowały ojcu i zaśpiewały s.Teresa i s.Urszula. Serdeczne „Bóg zapłać” składamy pani Dyrektor z Domu Kultury w Kochanowicach, siostrom Gertrudzie i Elżbiecie ze wspólnoty w Kochanowicach, za pomoc w pozyskaniu dofinansowania rekolekcji. Dziękujemy ustępującej Radzie za ich organizację, braciom Marianowi Kandzia i Piotrowi Helisz oraz s.Teresie Kandzia za szczególne zaangażowanie w przygotowanie posiłków. Dziękujemy wszystkim obecnym za udział i radość bycia we wspólnocie.
Sekretarz
s. Jadwiga Bort
Msza Św. przed Kapitułą: delegat Asystenta narodowego br. Zbigniew Kołodziejczyk OFM Cap, o. Boguchwał Orczyk OFM - asystent regionalny i rekolekcjonista
Profesja s. Marii
Sprawozdanie byłego przełożonego RR br. Mariana Garczorza z działalności Regionu
Sprawozdanie
byłej skarbnik RR s. Teresy Witek
Odczytanie
wyników wyborów i zaprzysiężenie nowej Rady Regionu. Z mikrofonem
delegat Przełożonej narodowej – s. Leokadia Puto
Nowo wybrana Rada Regionu
Prelekcja s. Barbary
Pożegnanie delegatów RN
Pożegnanie delegatów RN
Początek Drogi Krzyżowej
Zakończenie Drogi Krzyżowej
Wieczór braterski
Prelekcja ks. dr hab. Grzegorza Poloka
Pożegnania i podziękowania. Od lewej: były przełożony RR- br. Marian Garczorz, siostry Gertruda i Elżbieta z Kochanowic, w środku s. Teresa Kandzia, o. Boguchwał Orczyk OFM